ویژگی های یک فروشگاه اینترنتی مطئمن

خرید همیشه یکی از علایق و نیازهای بشر بوده و هست. در حال حاضر در کشور ما بخش عمده نیازها توسط بازارهای سنتی تامین میشود، وجود هزینه های سربار این نوع بازار ها نظیر هزینه حمل و نقل کالا از مبدا ها و مقصدهای مختلف، هزینه های ناشی از استهلاک کالا ها و همچنین تعداد واسطه های متعدد در زنجیره تامین کالا باعث میشود قیمت تمام شده محصولات و کالاها برای مشتریان به مرتب بالاتر از آنچه ممکن است باشد. از طرفی هزینه  و زمانی که مشتریان برای بررسی و خرید کالا صرف میکنند بسیار زیاد است و در بیشتر موارد بررسی و مقایسه تمامی کالاها غیرممکن است. اما مشکل اینجاست که گسترش این بستر باعث شده که افرادی سودجو با ایجاد فروشگااه های اینترنتی قلابی به دنبال کلاهبرداری باشند. 

اطمینان در خرید اینترنتی یکی از مهمترین شاخص های خرید است در این مقاله به تعدادی از ویژگی هایی که یک فروشگاه اینترنتی مطمئن باید داشته باشد میپردازیم

فهرست مطالب

داشتن نماد اعتماد الکترونیک

سامانه نماد الکترونیک، که نهادی زیر نظر وزارت صنعت، معدن و تجارت است امکانی را برای فروشگاه‌های اینترنتی معتبر بوجود آورده است که با بررسی شماره ثبت و دیگر مدارک و اسناد این شرکت‌ها، به آن‌ها نماد اعتماد الکترونیک اعطا نماید. در مصاله ای جداگانه به این موضوع خواهیم پرداخت اما به طور خلاصه میتوان گفت وقتی این نماد در وب سایتی وجود داشته باشد یعنی  چند و چون کسب و کار توسط یک سازمان دولتی نظارت شده و مورد تأیید است. ولی باید توجه داشته باشید که این نماد در صورتی معتبر است که با کلیک کردن روی آن به وبسایت www.enamad.ir و به صفحه اطلاعات آن فروشگاه هدایت شوید.

 راه دیگر بررسی آن ست که با مراجعه به وبسایت www.enamad.ir در لیست جستجو، نام فروشگاه اینترنتی مورد نظر خود را جستجو کرده و از مورد تأیید بودن آن اطمینان حاصل کنید. به عنوان مثال نماد اعتماد الکترونیک سقزکالا را در بالا مشاهده میکنید که با کلیک روی آن به وبسایت رسمی enamad و اطلاعات سقزکالا هدایت خواهید شد.

داشتن صفحه تماس با ما

یکی دیگر از معیارها بررسی اعتبار سایت‌ها سایت‌های فروشگاهی، داشتن صفحه تماس با ما و اطلاعاتی نظیر شماره تلفن ثابت، آدرس فروشگاه، شماره همراه و .. است. معمولا این اطلاعات برای ارتباط برقرار کردن کاربران سایت با صاحبان فروشگاه مورد نیاز است. میتوانید جهت اطمینان با این شماره ها تماس بگیرید و یا آدرس و کدپستی آنها را بررسی کنید. در صفحه تماس با ما سقزکالا میتوانید شماره های تماس و آدرس و کدپستی ما را مشاهده کنید و در صورت نیاز با ما در بستر اینترنت یا از طربق تماس تلفنی ارتباط برقرار کتید.

اعتبار فروشگاه و شبکه های اجتماعی

مهمترین و اصلی ترین سرمایه یک فروشگاه اینتنرنتی اعتماد مشتریان است لذا معمولا تجربه خرید مشتریان پیشین میتواند راهنمای خوبی برای شما باشد، همچنین بررسی شبکه های اجتماعی و پیامرسان های فروشگاه چه از لحاظ مدت و میزان فعالیت و چه از لحاظ نظرات کاربران میتواند در تشخیص واقعی یا قلابی بودن فروشگاه میتواند به شما کمک کند. میتوانید سقزکالا را در شبکه های اجتماعی و پیامرسان های زیر دنیال کنید:

درگاه های بانکی

تقریبا اکثر فروشگاه اینترنتی به واسطه دریافت نماد اعتماد الکترونیک برای انجام پرداخت، با تعدادی از بانک‌های معتبر کشور قرارداد دارند. پس وقتی که می‌خواهید برای کالایی که خریده‌اید مبلغی را پرداخت کنید به درگاه بانکی توجه داشته باشید. این درگاه‌های بانکی و عملیات با استفاده از پروتکل های SSL امنیت خود را تأمین می‌کنند(که در این مورد در همین مقاله بیشتر صحبت خواهیم کرد). اگر در وب سایت فروشگاه اینترنتی دیدید که برای پرداخت از شماره‌ حساب‌های شخصی استفاده شده است بهتر است از خرید از آن فروشگاه صرف نظر کنید. سقزکالا با بانک پاسارگاد، به پرداخت بانک ملت، آسان پرداخت(733) و درگاه پرداخت ایران کیش قراداد دارد و به راحتی میتوانید با استفاده از تمامی کارتهای عضو شبکه شتاب عملیات پرداخت خود را انجام دهید

پیگیری سفارشات و پشتیبانی آنلاین

تقریبا همه فروشگاه های اینترنتی سامانه ای برای پشتیبانی و اطلاع از وضعیت سفارش ها دارند. غالبا چندین شماره تماس و یا پیگیری‌های آنلاین وجود دارند که به شما اطلاع می‌دهند که سفارش شما در چه وضعیتی است. یک فروشگاه معتبر جهت بالا بردن اعتماد مشتریان این چنین امکاناتی را برای کاربران فراهم می کند. میتوانید جهت پیگیری سفارش، انتقاد و پیشنهاد از طریق سامانه چت آنلاین سقزکالا (سمت راست پایین آیکونImage result for raychat icon) و همچنین با تماس با شماره امور مشتریان (۱۰۰۸۹ ۳۶۲ ۰۸۷) با ما در ارتباط باشید

ظاهر سایت و محتوای به روز

اگر وبسایت فروشگاه اینترنتی از لحاظ ظاهری مطابق با اصول طراحی و زیبا باشد نشان دهنده آن است که اولا صاحبان فروشگاه روی آن سرمایه گذاری کرده اند و احتمال قلابی بودن فروشگاه کمتر است، ثانیا به زیبایی و جلب نظر و اعتماد شما همیت زیادی قائل هستند. اگر با  استاندارد های طراحی آشنایی ندارید میتوانید چند سایت معتبر دیگر را بررسی کنید تا به شما یک دید کلی بدهد. ضمنا توجه به محتوای به روز و خوب در وبلاگ فروشگاه(سقزبلاگ) نیز میتواند نشانه خوبی برای راهنمایی شما باشد.

up to date design and content

امکان پرداخت درب منزل

به گزارش خبرگزاری مهر “یکی از راهکارهای اطمینان به یک فروشگاه اینترنتی، امکان پرداخت وجه پس از تحویل کالا در سراسر ایران بوده زیرا معمولاً پیش‌بینی چنین زیرساختی برای یک فروشگاه اینترنتی بسیار پرخرج است. از این‌رو فروشگاه‌های قارچی اینترنتی بدون مجوز قادر به ارائه این سرویس نخواهند بود. در این سرویس فروشگاه‌ها با ارائه تعهد برای ارسال چندین هزار سفارش در سال با شرکت پست جمهوری اسلامی ایران، قرار داد همکاری منعقد کرده و به عنوان یک نقطه پستی محسوب خواهند شد. علاوه بر این بسیاری از متقاضیان خرید اینترنتی با انتخاب این روش می‌توانند از اصالت کالای خریداری شده، اطمینان پیدا کرده و سپس پول را پرداخت کنند..” به زودی منتظر ارائه خدمت پرداخت درب منزل توسط سقزکالا باشید.

نتیجه گیری

در نهایت میتوان گفت در قدم اول با مشاهده و راستی آزمایی نماد اعتماد الکترونیک و در قدم دوم مشاهده امکان پرداخت بانکی امن در وسایت(در این خصوص در مقالات آتی بیشتر صحبت خواهیم کرد) میتوان از اینکه چند و چون کسب و کار برای برای مراجع ذیصلاح و به طبع آن امکان پیگیری قضایی مطمئن شد اما جهت پیشگیری از مشکلات احتمالی بهتر است به نظرات مشتریان، نخوه و میزان فعالیت در شبکه های اجتماعی، ظاهر سایت و اطلاعات به روز در آن، صفحه تماس با ما، آددرس ها و شماره تماس ها، امکان پیگیری سفارشات و امکان پرداخت وجه کالا درب منزل را مورد توجه قرار دهید.

دیدگاه‌ها ۰

*
*