چگونه پرداختی امن داشته باشیم؟

ما در عصر اینترنت و فضای مجازی به سر می بریم و به سمتی پیش می رویم که چه بخواهیم و چه نخواهیم تراکنش های مالی غیرحضوری و خریدهای اینترنتی کم کم بخش جدی از زندگی ما را تشکیل می دهد. عدم دانش کافی در این‌خصوص ممکن است برای استفاده کنندگان از این بسترها خطراتی همچون افشای اطلاعات حساب بانکی و ایجاد دسترسی افراد سود جو به حسابهایشان را ایجاد نماید. پس باید بیاموزیم چگونه در فضای مجازی تراکنش ها و خریدهای امن داشته باشیم و از یک فروشگاه اینترنتی مطمئن خرید کنیم.

فهرست مطالب

از چه فروشگاه‌هایی خرید کنیم؟

 فروشگاهی که قصد خرید اینترنتی و پرداخت اینترنتی یا واریز وجه به آن را دارید باید معتبر باشد.سایت‌های معتبر  دارای نماد اعتبار الکترونیکی هستند. نماد الکترونیکی برچسبی است که منحصرا توسط مرکز توسعه تجارت الکترونیکی وزارت صنعت، معدن و تجارت به کسب و کارهای اینترنتی احراز صلاحیت شده و قانونمند اعصا می‌شود. پس از فروشگاه‌هایی خرید الکترونیکی خود را انجام دهید که دارای (نماد اعتماد الکترونیکی) بوده و در ضمن فروشگاه دارای پشتیبانی باشد. همچنین برای اطمینان بیشتر می‌توانید نام فروشگاه را سرچ کرده و از پیشینه و رزومه کاری آن مطلع شوید.

enamad

حفظ اطلاعات شخصی و استفاده از گذرواژه و رمز عبور مناسب

فروشگاه‌های اینترنتی که قصد خرید از آن را دارید احتمالا از شما می‌خواهند در سایت عضو شوید و یک حساب کاربری بسازید. ساخت یک حساب کاربری و رمز عبور شاید در ابتدا ساده به نظر برسد، اما روی رمز عبورتان کمی بیشتر تامل کنید. رمز عبورتان را ترکیبی از کاراکترهای مختلف و با طول حداقل ۸ کاراکتر قرار دهید تا ایمن‌تر باشد. همچنین اطلاعاتی از جمله رمز دوم کارت، CVV2  و تاریخ انقضا را نباید در هیچ سایتی ذخیره کنید، حتی اگر در حال وارد کردن این اطلاعات در سایت بانک خود هستید و مرورگر از شما درخواست می‌کند که این اطلاعات را در حافظه خود ذخیره سازد، بهتر این است که شما این کار را انجام ندهید.

تشخیص درگاه بانکی اصلی از جعلی

 بازدید از یک صفحه اینترنتی  شیوه‌های بسیاری دارد که متداولترین آن‌ها پروتکل‌های http و https هستند. در پروتکل https ارتباط بین دو رایانه یعنی رایانه شما و رایانه‌ای که صفحه اینترنتی در آن قرار داده شده به صورت امن برقرار می‌شود. همیشه یادمان باشد برای اینکه ارتباط ما با یک صفحه‌ی اینترنتی محرمانه بوده و امکان دسترسی به محتوای آن برای سایرین وجود نداشته باشد، صفحه‌ی وب سایت باید در حالت امن یا همان https بارگذاری شده باشد. همچنین همه‌ی درگاه‌های اینترنتی از دامنه shaparak.ir استفاده می‌کنند و در صورت هرگونه مغایرت از جمله عباراتی مانند shaaparak.ir یا shaparakk.ir شما وارد صفحه پرداخت اینترنتی تقلبی شده‌اید. پس در نوار URL مرورگر صفحه ابتدا باید با https شروع شود و صرفا با  shaparak.ir به پایان برسد.

https

زمانی که فرایند خرید تکمیل شد، سایت شما را به یکی از درگاه‌های پرداخت الکترونیکی منتقل می‌کند، آنگاه آدرس را کاملا با آدرس اصلی بانک مربوطه مطابقت دهید و توجه کنید که ابتدای آدرس مورد نظر باید دارای رمزگذاری “https” باشد و رنگ آن قرمز نبوده و نباید کوچکترین اختلافی با آدرس اصلی بانک داشته باشد.

https

پیگیری کسر پول از حساب در صورت تراکنش ناموفق

سیستم شتاب و انتقال وجه داخلی بانک ها هر از چند گاهی دچار مشکلاتی می شوند. از این رو اگر به هر دلیلی پولی از حساب شما کسر شده اما برگشت نخورده است نگران نباشید. هیچ چیز در سیستم بانکداری الکترونیک ناپدید یا غیب نمی‌شود. به هر حال این تراکنش‌های ناموفق حداکثر تا  ۷۲ ساعت پس از واریز به حساب شما برگشت می‌خورند اما اگر چنین اتفاقی نیفتاد دو راه پیش روی شماست. اول با سیستم پاسخگویی بانک خود تماس بگیرد، معمولا آنها با دریافت شماره کارت و تاریخ انتقال وجه‌تان؛ وضعیت پرداخت شما را بررسی کرده و در لحظه، پاسخگوی وضعیت مالی شما هستند. راه دوم پیش روی شما هم تماس با مرکز دریافت درخواست‌های رفع مغایرت به شماره ۲۹۹۱۱ و پیگیری شرایط تراکنش است.

سارقان جدید یا همان هکرها یک سایت که از نظر ظاهری کاملا مشابه سایت‌های بانک هست طراحی کرده و ضمن فریب افراد، اطلاعاتشان را سرقت می‌کنند و به طبع آن حساب فریب خوردگان خالی می‌شود. تشخیص سایت های تقلبی چندان دشوار نیست. کافی است آدرس پرداخت الکترونیک بانک خود را به درستی بشناسید. چراکه هیچ هکری نمی تواند آن را سرقت نماید.

دیدگاه‌ها ۰

*
*